PCF0805-13-10KBT1
Manufacturer:
TT Electronics
Mfr.Part #:
PCF0805-13-10KBT1
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Metal Film, Thin Film 10 kΩ 0.1 % 100 mW 5 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance0.1 %
Length2 mm
Width1.25 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Voltage Rating (AC)100 V
Number of Pins2
Resistance10 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient5 ppm/°C
Height650 µm
PackagingReel
Voltage Rating100 V
Depth1.25 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Military StandardNot
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.65 mm